CROSS COUNTRY

TRACK & FIELD

Josie Alvarez - 1600, 800, 3200

Gabi Martin - 1600

Sofi Valencia - 1600, 800, 3200

Lia Shaw - 100 Hurdles, 300 Hurdles, High Jump

Michelle Algiers - 300 Hurdles, Triple jump, High Jump

Sofia Ibbotson - Long Jump, Triple Jump

Kimberly Marquez - Shotput

Pole Vault Crew



Congratulations to the following athletes who scored points for the team by placing in the top three

in their individual events, or finished first in relays!

Congratulations to the following Varsity athletes who scored points for the team by placing in the top three in their individual events, or finished first in relays!

Dominic Ramos - Pole Vault

Keanna Lazaro - Shotput, Discus

Carlos Nuevo - Discus

Harry Oliver - Discus

Jacob Milton - Discus

Christine Holguin - 4x400 Relay

Alex Scandore - 4x400 Relay


Gio Butteri - 100, Long Jump, High Jump

Steven Lozano - 100

Sean Saito - 200

Rashaad Austin - 200

Thurman Hou - 400, Long Jump

Marcos Vargas - 800, 1600

Jacob Milton - Shotput, Discus


BISHOP AMAT

March 6


Rain, rain, and more rain..... meet postponed!

Congratulations to the following athletes who placed in the top five in their events!

CLAREMONT TRI-MEET

February 26


D4 Lancers take on D1 Claremont, D3 Damien, and D3 St. Lucy's!

BISHOP AMAT DUAL MEET

March 11


LS Freshmen and Sophomores fill in the Varsity spots admirably, but the Lancers of Amat have too many veterans and football players who know the value of track, and the Lancers of La Salle fall short...

SEASON HIGHLIGHTS

ST. PAUL FUN DAY MEET

February 20


Fun before the rain v. St. Paul, Norwalk, and Whittier Christian!

Daniela Ledesma - 4x100 Relay, Long Jump

John Alvarez - Triple Jump, High Jump

Monique Kirland - 4x100 Relay, Triple Jump

Gio Butteri - Triple Jump, High Jump

Sean Saito - 4x400 Relay, Triple Jump

Rhyen Hunt - High Jump, Shotput

Kimberly Marquez - Shotput

Jacob Milton - Shotput

Dominic Ramos - Pole Vault

Christine Holguin - 4x100 Relay

Alex Scandore - 4x400 Relay

Gabi Martin - Pole Vault

Lia Shaw - 300 Hurdles, High Jump, Long Jump

Rhyen Hunt - Long Jump, Shotput

Beto Clavijo - High Jump

Jacob Milton - Shotput, Discus

Gio Butteri - 100, High Jump, Long Jump, Triple Jump

Sean Saito - 400, Long Jump, Triple Jump, 4x400 Relay

John Alvarez - 300 Hurdles, Triple Jump

Dominic Ramos - Pole Vault

Steven Lozano - Long Jump, 4x400 Relay

Thurman Hou - Triple Jump, 4x400 Relay

Chris Miller - Shotput, Discus

Carlos Nuevo - Shotput

Emile Olguin - 4x400 Relay

Boys FS Distance Medley

Next meet is Saturday, March 16, at the Marie Smith Malibu Invitational

Christine Holguin - 4x100

Pauline Santos - 4x100

Rhyen Hunt - 4x100

Chelsea Lingao - 4x100

Gio Butteri - Long Jump, Triple Jump, High Jump

Thurman Hou - 400

Michelle Algiers - 300 Hurdles, 4x400

Lia Shaw - 4x400

Sofia Ibbotson - 4x400

Monique Kirland - 4x400

Jacob Milton - Shotput, Discus



Dominic Ramos by a foot in PV!

Alyssa Trac by 7 seconds in the 800!

Alex Scandore by 4 seconds in the 800!

Chris Miller by 5 feet in SP!

Lia Shaw by 10 inches in LJ!

Steven Lozano by 6 inches in LJ!

Emile Holguin by 7 inches in LJ!

2019 Track & field SEASON

SERRA DUAL MEET

March 13


Boys Varsity wins 92-26!     Girls Varsity wins 68-50!

Congratulations to the following athletes who placed in the top six in their events!

Alyssa Trac - 1600, 800, 3200

Alexis Marquez - 1600, 800, 3200

Lia Shaw - 100 Hurdles, 300 Hurdles, Long Jump

Jennifer Li - 400

Chelsea Lingao - 400

Thurman Hou - 400, 4x400 Relay

Michelle Algiers - 300 Hurdles, Triple Jump, High Jump

Steven Lozano - 300 Hurdles

Josefina Alvarez - 3200

Marcos Vargas - 3200, 4x400 Relay

Isaiah May - Long Jump

Sofia Ibbotson - 4x100 Relay, Long Jump, Triple Jump

Marcos Vargas - 1600, 800, 3200, 4x400 Relay

Max Esquivel - 1600, 800, 3200

Alex Scandore - 1600, 800, 3200, 4x400 Relay

Emile Olgin - 100

Hechen Yang - 100

Jacob Milton - 100, Shotput

Dominic Ramos - 300 Hurdles, Long Jump

Steven Lozano - 300 Hurdles, Long Jump, Triple Jump

John Alvarez - 300 Hurdles, High Jump

Sean Saito - 4x400 Relay, Triple Jump

Thurman Hou - 4x400 Relay, Long Jump, Triple Jump

Gio Butteri - High Jump

Beto Clavijo - High Jump

Pole Vault Crew

Marcos Vargas - 1600, 4x400 Relay

Michelle Algiers - 400, 4x400 Relay, Long Jump, High Jump

Lia Shaw - 400, 4x400 Relay, Long Jump

Gio Butteri - 100, Long Jump, Triple Jump, High Jump

Sean Saito - 4x400 Relay, Long Jump, Triple Jump

John Alvarez - 4x400 Relay, Triple Jump

Sofia Ibbotson - 4x400 Relay, Triple Jump

ROSEMEAD INVITATIONAL

March 1-2


Rain, rain, and more rain..... meet postponed!

LANCER LINKS

ST. PAUL CLASSIC

March 9


Butteri (High Jump and Triple Jump) and Ramos (Pole Vault) earn Invitational Championships at St. Paul!

Congratulations to the following athletes who placed in the top four in their

individual events, and in the top two for relays!

ARCADIA MINI-INVITATIONAL

February 16


Lancer Track & Field opened up the 2019 season against Arcadia, Arroyo, Bishop Amat, LA Marshall, San Gabriel, Schurr, and Temple City!

Sofia Ibbotson - 100, Long Jump, Triple Jump

Monique Kirland - 100

Michelle Algiers - 300 Hurdles, Long Jump

Lia Shaw - 300 Hurdles, Long Jump, High Jump

Rhyen Hunt - High Jump

Keanna Lazaro - Shotput, Discus

Kimberly Marquez - Discus


Some of the new P.R.'s set!

Congratulations to all the athletes who placed in the top six in their events!