BISHOP AMAT

March 6


Rain, rain, and more rain..... meet postponed!

Congratulations to the following athletes who placed in the top five in their events!

Jacob Milton - Shotput, Discus

Steven Lozano - 100, 300 Hurdles, Long Jump

Thurman Hou - 400, Triple Jump

Gio Butteri - High Jump

Sean Saito - Triple Jump

Chris Miller - Shotput, Discus

Carlos Nuevo - Discus

Boys 4x100 Relay Team

Boys 4x400 Relay Team



CLAREMONT TRI-MEET

February 26


D4 Lancers take on D1 Claremont, D3 Damien, and D3 St. Lucy's!

CIF DIVISION IV PRELIMS

May 4


Sophomores Michelle Algiers and Giovanni Butteri

lead the Lancers to CIF Finals!

Michelle advances to the division finals in high jump with a #3 Top Ten mark of 5' 0"!

Gio advances to the division finals in triple jump with a PR of 40' 6"!


Marcos Vargas shines in the 3200 with a PR of 10:35.82!

Monique Kirland (9), Sofia Ibbotson (11), Michelle Algiers (10), and Daniella Ledesma (9)

all run solid legs in the 4x400 relay to finish in 4:21.44!

Jacob Milton finishes his LS career with solid throws in the Discus!

Michelle also finishes 10th in triple jump and is the alternate for the finals...


BISHOP AMAT DUAL MEET

March 11


LS Freshmen and Sophomores fill in the Varsity spots admirably, but the Lancers of Amat have too many veterans and football players who know the value of track, and the Lancers of La Salle fall short...

Pauline Santos - Pole Vault

Rhyen Hunt - Long Jump, Shotput

Emile Olgin - Long Jump, Triple Jump

Chris Miller - Shotput, Discus



Sofia Ibbotson - 4x400 Relay, Long Jump

Monique Kirland - 4x400 Relay

Kimberly Marquez - Discus

Jacob Milton - Discus, Shotput

Chris Miller - Discus

Carlos Nuevo - Discus

Rashaad Austin - Long Jump, Triple Jump

Sean Saito - Long Jump, Triple Jump

Rhyen Hunt - High Jump, Shotput

Beto Clavijo - High Jump

Pauline Santos - Pole Vault

Harry Oliver - Shotput

Liam Quinn - Triple Jump

Thurman Hou - Triple Jump

The day's events included a stop at In-N-Out for dinner!

Isaiah May -  4x100 Relay, 100, High Jump, Long Jump

Hechen Yang - 4x100 Relay, Long Jump

Liam Quinn - 4x100 Relay

Trey Phipps - 4x100 Relay

Katryna Dionisio - 4x100 Relay

Daniela Ledesma - 4x100 Relay, 200, Long Jump

Sofia Ibbotson - 4x100 Relay, 4x400 Relay, Long Jump

Monique Kirland - 4x100 Relay, 400, 4x400 Relay, Triple Jump

James Curtiss - 1600, 800

Josefina Alvarez - 1600, 800

Marcos Vargas - 1600, 800, 3200

Lia Shaw - 100 Hurdles, 300 Hurdles, 4x400 Relay, Long Jump

Thurman Hou - 400, 200, Triple Jump

Sean Saito - 400, Long Jump

Rhyen Hunt - 100, High Jump, Shotput

Gio Butteri - 100, High Jump, Long Jump, Triple Jump

Steven Lozano - 100, 300 Hurdles, Long Jump

Alex Scandore - 800

Max Esquivel - 800, 3200

Michelle Algiers - 300 Hurdles, 4x400 Relay, High Jump, Triple Jump

Alexis Marquez - 3200

Sawyer Nelson - 3200

Gabi Martin - 3200, Pole Vault

Sofi Valencia - 3200

John Alvarez - High Jump, Triple Jump

Christine Holguin - Long Jump

Harry Oliver - Shotput

Kimberly Marquez - Shotput

Jacob Milton - Shotput

Chris Miller - Shotput

SEASON HIGHLIGHTS

HIGH JUMP

Isaiah May - 2nd

Chris Miller - 3rd


LONG JUMP

Rhyen Hunt - League Champ

Jennifer Li - 2nd

Emile Olgin - League Champ

Isaiah May - 3rd


TRIPLE JUMP
Emile Olgin - League Champ
Rashaad Austin - 2nd
Chris Miller - 3rd

SHOTPUT
Rhyen Hunt - League Champ
Chris Miller - League Champ

DISCUS
Chris Miller - League Champ
Carlos Nuevo - 2nd

ST. PAUL FUN DAY MEET

February 20


Fun before the rain v. St. Paul, Norwalk, and Whittier Christian!

Nine girls had been tied at #10 on the High Jump Top Ten at 4' 8" until Michelle cleared 4' 9" at the Russell Cup! 

Here's a look at the former Top Tenners:

Daniela Ledesma - 4x100 Relay, Long Jump

John Alvarez - Triple Jump, High Jump

Monique Kirland - 4x100 Relay, Triple Jump

Gio Butteri - Triple Jump, High Jump

Sean Saito - 4x400 Relay, Triple Jump

Rhyen Hunt - High Jump, Shotput

Kimberly Marquez - Shotput

Jacob Milton - Shotput

Dominic Ramos - Pole Vault

Christine Holguin - 4x100 Relay

Alex Scandore - 4x400 Relay

Gabi Martin - Pole Vault

Lia Shaw - 300 Hurdles, High Jump, Long Jump

Rhyen Hunt - Long Jump, Shotput

Beto Clavijo - High Jump

Jacob Milton - Shotput, Discus

Gio Butteri - 100, High Jump, Long Jump, Triple Jump

Sean Saito - 400, Long Jump, Triple Jump, 4x400 Relay

John Alvarez - 300 Hurdles, Triple Jump

Dominic Ramos - Pole Vault

Steven Lozano - Long Jump, 4x400 Relay

Thurman Hou - Triple Jump, 4x400 Relay

Chris Miller - Shotput, Discus

Carlos Nuevo - Shotput

Emile Olguin - 4x400 Relay

Boys FS Distance Medley

DEL REY LEAGUE PRELIMS

April 9


Lancers run in track event prelims for the 1600, 400, 100, and 800. 

The 200 prelims will have to wait until next week due to darkness... 

JV field events and 3200 were league finals!

8th
Giovanni Butteri
Triple Jump
9th
Michelle Algiers
High Jump
10th
Michelle Algiers
Triple Jump
14th
Michelle Algiers
300 Hurdles
16th
Jacob Milton
Discus

18th




Monique Kirland,

Sofia Ibbotson,

Michelle Algiers,

Daniella Ledesma

4x400 Relay




35th
Marcos Vargas
3200

Team banquet is Thursday, May 16, at the Altadena Country Club

JV League Champs

Christine Holguin - 4x100

Pauline Santos - 4x100

Rhyen Hunt - 4x100

Chelsea Lingao - 4x100

Gio Butteri - Long Jump, Triple Jump, High Jump

Thurman Hou - 400

Michelle Algiers - 300 Hurdles, 4x400

Lia Shaw - 4x400

Sofia Ibbotson - 4x400

Monique Kirland - 4x400

Jacob Milton - Shotput, Discus



CIF DIVISION IV FINALS

May 11


Division IV of the Southern Section is made up of 152 schools.  Only the top nine athletes

in each event out of all of these schools advance to the division finals...

Michelle Algiers finishes ninth in high jump,

and Giovanni Butteri finishes eighth in triple jump!

Great experience for the future for our sophomore leaders.



Dominic Ramos by a foot in PV!

Alyssa Trac by 7 seconds in the 800!

Alex Scandore by 4 seconds in the 800!

Chris Miller by 5 feet in SP!

Lia Shaw by 10 inches in LJ!

Steven Lozano by 6 inches in LJ!

Emile Holguin by 7 inches in LJ!

Michelle Algiers - 300 Hurdles, High Jump

Gabi Martin - Pole Vault



2019 Track & field SEASON

JUNIOR VARSITY ATHLETES

SERRA DUAL MEET

March 13


Boys Varsity wins 92-26!     Girls Varsity wins 68-50!

Josefina Alvarez - 800

Sofia Ibbotson - Triple Jump

Kimberly Marquez - Discus

Katryna Dionisio - 100

Monique Kirland - 100, Triple Jump

Alyssa Trac - 3200

Lia Shaw - 100 Hurdles, 300 Hurdles, Long Jump

Michelle Algiers - 300 Hurdles, Triple Jump

Rhyen Hunt - High Jump, Shotput

Girls 4x100 Relay Team

Girls 4x400 Relay Team

Lia Shaw - 300 Hurdles, Long Jump

Michelle Algiers - 400, 300 Hurdles, Triple Jump, High Jump

Steven Lozano - 400, 300 Hurdles, Long Jump

Sean Saito - 400, Triple Jump

Daniella Ledesma - 100

Gio Butteri - 100, Triple Jump, High Jump

Sophia Ibbotson - Triple Jump

Jacob Milton - Discus


2019 DIVISION IV LANCERS RESULTS:

Monique Kirland - 100, 4x400 Relay

Daniela Ledesma - 200

Michelle Algiers - 300 Hurdles, 4x400 Relay, Triple Jump

Lia Shaw - 300 Hurdles, 4x400 Relay

Katryna Dionisio - 4x400 Relay



Josefina Alvarez - 800

Pauline Santos - 4x400 Relay

Chelsea Lingao - 4x400 Relay

MC Hampton - 4x400 Relay

Jennifer Li - 4x400 Relay, Long Jump

James Curtiss - 4x400 Relay

Alexis Marquez - 4x400 Relay

Sawyer Nelson - 4x400 Relay

Hechen Yang - 4x400 Relay

Isaiah May - High Jump, Long Jump

Chris Miller - High Jump, Triple Jump

Rashaad Austin - Triple Jump

Carlos Nuevo - Discus

Congratulations to the following athletes who scored points for the team by placing in the top three in their individual events, or by finishing first in relays!

Congratulations to the following athletes who placed in the top six in their events!

100th RUSSELL CUP

April 13


PRs abound in the 100th running of the oldest track meet west of the Mississippi.

Girls Frosh Soph team places 2nd out of 47 teams entered, and Boys Frosh Soph 3rd!


Michelle Algiers leads Lancers in Carpinteria with three Top Ten marks!

#5 300 Hurdles    #10 High Jump     #5 Triple Jump

Butteri and Algiers with their Finals patches before the competition  at CIF Finals begins at El Camino College


Congratulations to the following athletes who won league honors for finishing in the top three for their JV event finals!

Chelsea Lingao - 4x100 Relay, 400, 4x400 Relay, Pole Vault

MC Hampton - 4x100 Relay, 400, 200, 4x400 Relay

Jennifer Li - 4x100 Relay, 200, 4x400 Relay, Long Jump

Pauline Santos - 4x100 Relay, 4x400 Relay, Pole Vault

Rashaad Austin - 4x100 Relay, Long Jump, Triple Jump

Emile Olgin - 4x100 Relay, Long Jump, Triple Jump

Isaiah May - 4x100 Relay, 200, High Jump, Long Jump

Hechen Yang - 4x100 Relay, 200, 4x400 Relay, Long Jump

Josefina Alvarez - 1600, 800, 3200, Pole Vault

Alyssa Trac - 1600, 800, 3200

Sofi Valencia - 1600, 800, 3200

James Curtiss - 1600, 800, 3200, 4x400 Relay

Alexis Marquez - 1600, 3200, 4x400 Relay

Liam Quinn - 200, Triple Jump, Pole Vault

Sawyer Nelson - 3200, 4x400 Relay

Chris Miller - High Jump, Triple Jump, Shotput, Discus

Rhyen Hunt - Long Jump, High Jump, Shotput

Carlos Nuevo - Shotput, Discus

Harry Olivar - Shotput, Discus

Alyssa Trac - 1600, 800, 3200

Alexis Marquez - 1600, 800, 3200

Lia Shaw - 100 Hurdles, 300 Hurdles, Long Jump

Jennifer Li - 400

Chelsea Lingao - 400

Thurman Hou - 400, 4x400 Relay

Michelle Algiers - 300 Hurdles, Triple Jump, High Jump

Steven Lozano - 300 Hurdles

Josefina Alvarez - 3200

Marcos Vargas - 3200, 4x400 Relay

Isaiah May - Long Jump

Sofia Ibbotson - 4x100 Relay, Long Jump, Triple Jump

Marcos Vargas - 1600, 800, 3200, 4x400 Relay

Max Esquivel - 1600, 800, 3200

Alex Scandore - 1600, 800, 3200, 4x400 Relay

Emile Olgin - 100

Hechen Yang - 100

Jacob Milton - 100, Shotput

Dominic Ramos - 300 Hurdles, Long Jump

Steven Lozano - 300 Hurdles, Long Jump, Triple Jump

John Alvarez - 300 Hurdles, High Jump

Sean Saito - 4x400 Relay, Triple Jump

Thurman Hou - 4x400 Relay, Long Jump, Triple Jump

Gio Butteri - High Jump

Beto Clavijo - High Jump

Pole Vault Crew

1600

James Curtiss

Alexis Marquez

Max Esquivel

Marcos Vargas


400

Chelsea Lingao

MC Hampton

Monique Kirland


800

Josefina Alvarez

Alyssa Trac

Sofi Valencia

James Curtiss

Max Esquivel

Marcos Vargas

Alex Scandore


Marcos Vargas - 1600, 4x400 Relay

Michelle Algiers - 400, 4x400 Relay, Long Jump, High Jump

Lia Shaw - 400, 4x400 Relay, Long Jump

Gio Butteri - 100, Long Jump, Triple Jump, High Jump

Sean Saito - 4x400 Relay, Long Jump, Triple Jump

John Alvarez - 4x400 Relay, Triple Jump

Sofia Ibbotson - 4x400 Relay, Triple Jump

ROSEMEAD INVITATIONAL

March 1-2


Rain, rain, and more rain..... meet postponed!

OCEAN VIEW INVITATIONAL

April 7


Three First Place finishes for Algiers (400, 300 Hurdles, Triple Jump)

and Butteri (100, Triple Jump, High Jump)!  Lozano also takes first in the 400!

Michelle Algiers PRs again and jumps up to #5 on Triple Jump Top Ten!

Ten foot PR in Discus for Miller, and two foot PR in Triple Jump for Ibbotson!

4x400 relay teams show off their medals!

LANCER LINKS

Congratulations to the following athletes who scored points for the team by placing in the top three in their individual events, or by finishing first in relays!

Marcos Vargas - 1600, 800, 3200

Max Esquivel - 1600, 800, 3200

Lia Shaw - 100 Hurdles, 300 Hurdles, 4x400 Relay, Long Jump

Daniela Ledesma - 100 Hurdles, 200, Long Jump, Pole Vault

Monique Kirland - 400, 200, 4x400 Relay, Triple Jump

Alex Scandore - 800, 3200, 4x400 Relay

Michelle Algiers - 300 Hurdles, 4x400 Relay, High Jump, Triple Jump

Steven Lozano - 300 Hurdles, 4x400 Relay, Long Jump, Triple Jump

John Alvarez - 300 Hurdles, High Jump, Triple Jump

David Gibbs - 3200

Sofia Ibbotson - 4x400 Relay, Long Jump, Triple Jump

Sean Saito - 4x400 Relay, Long Jump, Triple Jump

Thurman Hou - 4x400 Relay, Long Jump, Triple Jump

Gio Butteri - High Jump, Long Jump, Triple Jump

Beto Clavijo - High Jump

Kimberly Marquez - Shotput, Discus

Jacob Milton - Shotput, Discus

Gabi Martin - Pole Vault


ST. PAUL CLASSIC

March 9


Butteri (High Jump and Triple Jump) and Ramos (Pole Vault) earn Invitational Championships at St. Paul!

Congratulations to the following athletes who placed in the top four in their

individual events, and in the top two for relays!

BISHOP MONTGOMERY DUAL MEET

March 20


Boys Varsity wins 66-43!     Girls Varsity wins 63-56!

Varsity 2nd/3rd Place Medalists  & CIF Division IV Qualifiers

Sofi Valencia - 1600

Josefina Alvarez - 1600, 3200

Alyssa Trac - 1600, 800, 3200

Gabi Martin - 1600, 3200, Pole Vault

Daniela Ledesma - 100 Hurdles

Lia Shaw - 100 Hurdles, 300 Hurdles, 4x400 Relay

Jennifer Li - 400, 200, Long Jump

Isabella Crespo - 100

Gio Butteri - 100, Long Jump, High Jump, Triple Jump

Michelle Algiers - 300 Hurdles, 4x400 Relay, High Jump, Triple Jump

Steven Lozano - 300 Hurdles

John Alvarez - 300 Hurdles, High Jump

Marcos Vargas - 3200

Max Esquivel - 3200

 CATHEDRAL & ST. MARY'S DUAL MEET

March 27


Michelle Algiers jumps onto High Jump Top Ten!

The Lancers battle hard with many PRs,

but in the end, the Phantoms and Belles have too much fire power...

Congratulations to the following athletes who won medals by placing

in the top four in their individual events!

JV 2nd/3rd Place Medalists

ARCADIA MINI-INVITATIONAL

February 16


Lancer Track & Field opened up the 2019 season against Arcadia, Arroyo, Bishop Amat, LA Marshall, San Gabriel, Schurr, and Temple City!

Congratulations to the following athletes who won medals by placing in the top four in their individual events, or by finishing first in relays!

Sofia Ibbotson - 100, Long Jump, Triple Jump

Monique Kirland - 100

Michelle Algiers - 300 Hurdles, Long Jump

Lia Shaw - 300 Hurdles, Long Jump, High Jump

Rhyen Hunt - High Jump

Keanna Lazaro - Shotput, Discus

Kimberly Marquez - Discus


Congratulations to the following athletes who won medals by placing in the top four in their events!

Congratulations to the following athletes who scored points for the team

by finishing in the top eight in their events!

Thurman Hou - 400, 4x400 Relay

Steven Lozano - 300 Hurdles, 4x400 Relay

Gio Butteri - Triple Jump, High Jump

Michelle Algiers - 300 Hurdles, 4x400 Relay, Triple Jump, High Jump

Lia Shaw - 300 Hurdles, 4x400 Relay

Sean Saito - 4x400 Relay

John Alvarez - 4x400 Relay

Monique Kirland - 4x400 Relay

Daniella Ledesma - 4x400 Relay

Thurman Hou - 400

Sean Saito - 400

Alex Scandore - 800

Steven Lozano - 300 Hurdles

Gio Butteri - High Jump, Long Jump, Triple Jump

Dominic Ramos - Pole Vault



Some of the new P.R.'s set!

Varsity League Champs

& CIF Division IV Qualifiers

Congratulations to all the athletes who placed in the top six in their events!

Sophomore Michelle Algiers continues her Top Ten performances, improving her #5 300 Hurdles to 47.55, and moving to #7 High Jump at 4' 10"!

Michelle Algiers - 4x400 Relay, Triple Jump

Lia Shaw - 300 Hurdles, 4x400 Relay

Marcos Vargas - 3200

Gabi Martin - Pole Vault

Monique Kirland - 4x400 Relay

Sofia Ibbotson - 4x400 Relay

Gio Butteri - Triple Jump

Jacob Milton - Discus



Josie Alvarez - 1600, 800, 3200

Gabi Martin - 1600

Sofi Valencia - 1600, 800, 3200

Lia Shaw - 100 Hurdles, 300 Hurdles, High Jump

Michelle Algiers - 300 Hurdles, Triple jump, High Jump

Sofia Ibbotson - Long Jump, Triple Jump

Kimberly Marquez - Shotput

Pole Vault Crew



Congratulations to the following JV and Varsity athletes who qualified for finals from their preliminary races!

DEL REY LEAGUE FINALS

April 16


Congratulations to the following athletes who qualified for

and competed in the Del Rey League Finals!

1995  Yvonna Rowinski

1996  Vanessa Strouse

1997  Cindy Dostalek

2003  Dana Huley

2010  Amy Kahr

2010  Lori Cuerington

2011 Sarah Kopcha

2016  Annalis Guzman

Gio Butteri - 100, Long Jump, High Jump

Steven Lozano - 100

Sean Saito - 200

Rashaad Austin - 200

Thurman Hou - 400, Long Jump

Marcos Vargas - 800, 1600

Jacob Milton - Shotput, Discus


CROSS COUNTRY

TRACK & FIELD

The CIF Team: Jacob Milton, Marcos Vargas, Chelsea Lingao, Sofia Ibbotson, Giovanni Butteri, Michelle Algiers, Monique Kirland, Daniella Ledesma


Congratulations to the following athletes who scored points for the team by placing in the top three

in their individual events, or finished first in relays!

Congratulations to the following Varsity athletes who scored points for the team by placing in the top three in their individual events, or finished first in relays!

MARIE SMITH MALIBU INVITATIONAL

March 16


Boys Frosh/Soph #1 Team, Girls Frosh/Soph #2 Team, out of 15 schools!

Invitational Winners: Katryna Dionisio (100 Meters),

Michelle Algiers (300 Meter Hurdles and Triple Jump),

Giovanni Butteri (High Jump), and Thurman Hou (Triple Jump)

Dominic Ramos - Pole Vault

Keanna Lazaro - Shotput, Discus

Carlos Nuevo - Discus

Harry Oliver - Discus

Jacob Milton - Discus

Christine Holguin - 4x400 Relay

Alex Scandore - 4x400 Relay


VARSITY ATHLETES

ESCONDIDO CALVIN CHRISTIAN SMALL SCHOOLS INVITATIONAL

March 23


Big PRs all around on a big day in Escondido for the Lancers,

including Alex Scandore's 6 second PR in the 800! And Sean Saito's 2+ Foot PR in TJ!

Michelle Algiers PRs by a foot and jumps onto Triple Jump Top Ten at #9!

Steven Lozano (300 Hurdles), Gio Butteri (High Jump), Dominic Ramos (Pole Vault),  Michelle Algiers (300 Hurdles, Triple Jump), and Girls 4x400 Relay team

win invitational championships out of 26 schools competing!